Jaki materac jest dobry dla kręgosłupa? Miękki czy twardy?

Żeby materac mógł się odpowiednio dopasować i pozwolić kręgosłupowi na zachowanie jego naturalnej  linii, musi wykazać się elastycznością punktową dobraną indywidualnie do wagi i budowy ciała. Elastyczność punktowa materaca nie jest miarą twardości materaca, lecz zakresu jego elastyczności. Największą zaletą dobrego materaca jest odpowiednia elastyczność punktowa – czyli to, jak materac reaguje na n acisk punktowy.

Gdy leżymy na boku, ramię i biodro powinny mieć możliwość zagłębienia się w materacu w sposób zachowujący właściwą linię ciała. Gdy leżymy na brzuchu, materac nie może wywoływać ucisków w okol icy klatki piersiowej. Gdy leżymy na plecach, materac musi zapewnić odpowiednie podparcie dla kręgosłupa w części lędźwiowej, a jednocześnie pozwolić na dopasowanie w miejscach wypukłych części ciała jak pośladki i  łopatki.

Przy materacu zbyt miękkim kręgosłup wygina się w łuk, a ramię i biodro wywołują ucisk na organy wewnętrzne, co utrudnia oddychanie, trawienie i krążenie. Materac zbyt twardy wywołuje ucisk na ramię i biodro, co prowadzi do problemów z krążeniem, zaś mięśnie podtrzymujące kręgosłup nie mają szans na rozluźnienie i wypoczynek. Gdy materac jest idealnie dobrany, ramie i biodro naturalnie wtapia się w materac, a kręgosłup jest równomiernie podtrzymywany.

Twardość materaca dobiera się do wagi ciała osoby, która będzie na nim spała, jej preferencji i przyzwyczajeń oraz kształtu i budowy ciała. Właśnie dlatego materaca nie da się kupić zdalnie, trzeba go osobiście „przymierzyć”. Zbyt miękki materac nie da odpowiedniego podparcia, natomiast za twardy nie zdoła dopasować się do kształtu ciała. Nie można przesadzać w żadną stronę.

Trzeba pamiętać, że materac dla jednej osoby może być zbyt miękki, a dla drugiej za twardy. Dlatego nie należy sugerować się tym, co wybrał ktoś ze znajomych, tylko samemu przejść proces wybierania materaca. Chyba, że kupujemy materac dla gości 😉 Aby wybrać odpowiedni materac dla siebie, trzeba przyjechać do salonu i położyć się na materacu. Wypróbować swoje pozycje. Sprawdzić, jak długo możemy wytrzymać na materacu w jednej pozycji. Poleżeć dłużej, zdrzemnąć się, poczytać książkę albo przejrzeć telefon. Warto przyjechać w wygodnym ubraniu i zarezerwować chociaż pół godziny.